Szczegóły aktualności

Działajmy razem i uczmy się od siebie - nawzajem

„Działajmy razem i uczmy się od siebie” pod właśnie takim tytułem przez okres dwóch miesięcy trwał projekt - międzypokoleniowe spotkania dzieci i seniorów", realizowany przy współfinansowaniu z Programu FIO Śląskie lokalnie 2017. Realizatorem projektu był działający przy Stowarzyszeniu MOJE MIASTO Klub Seniora „Sami Swoi”, który znajduje się na ul. Obywatelskiej 50/2 w Rydułtowach. Projekt ten miał na celu zwiększenie aktywności społecznej osób 60+ poprzez zajęcia integracyjne i edukacje międzypokoleniową z dziećmi i młodzieżą z placówek oświatowych na terenie Rydułtów, a także świetlicy dzieci niepełnosprawnych.

Głównymi odbiorcami projektu byli seniorzy - członkowie klubu seniora oraz dzieci, młodzież i ich opiekunowie oraz dzieci ze świetlicy dla niepełnosprawnych, a także wnukowie seniorów - klubowiczów. Wolontariuszami byli seniorzy, uczestnicy Klubu Seniora ”Sami Swoi”, którzy opiekowali się grupami podczas realizacji projektu jak również przygotowywali dla nich poczęstunki mówi koordynator Klubu Seniora Marzena Rotter.
W ramach planowanych działań odbyły się: warsztaty: „Zwyczaje i tradycje”, kulinarne, manualne i rekreacyjne. Każde z zajęć było inne, przygotowane odpowiednio pod konkretne grupy wiekowe. Działo się dużo, było kolorowo i wesoło. Dzieciom oprócz dobrej zabawy została przekazana także podstawowa wiedza na tematy, których dotyczyły poszczególne zajęcia. Seniorzy wzięli czynny udział w zajęciach, bo oprócz pomocy przy dzieciach i przygotowaniu poczęstunków dla małych gości niejednokrotnie przebierali się na potrzeby zajęć oraz przygotowywali się do omawiania zagadnień tematycznych. Okazało się, że takie właśnie integracyjne warsztaty to strzał w dziesiątkę. Obydwie grupy razem świetnie nawiązywały wspólny kontakt, w swoim towarzystwie bardzo dobrze się czuły. Nie ma przecież nic w tym dziwnego, bo seniorzy często bardzo dobrze opiekują się swoimi wnukami. Okazło się również, że zapotrzebowanie na tego typu wspólne zajęcia jest duże, bo i same przedszkola zaczęły się do mnie zgłaszać, chciały brać udział w zajęciach. Moje pomysły i wszystko to co udało się klubowi zorganizować ma jednak głębszy sens i jest potrzebne zarówno dzieciom jak i seniorom. Na pewno na tym nie poprzestaniemy pomimo tego, że zakończył się już projekt. Dzięki pozyskanym pieniążkom z FIO było dużo łatwiej, mogliśmy sobie pozwolić na pewne działania. Mamy jeszcze plany wspólnego pieczenia i dekorowania świątecznych ciasteczek z dziećmi. Zaplanowanie takich działań nie jest proste, czasami brak odpowiednich warunków, bardzo dużo pracy, ale to co w zamian otrzymaliśmy od dzieci - radość i ich uśmiech to najlepsza podzięka za nasz trud. Mogę powiedzieć na koniec w swoim jak i w imieniu seniorów, że praca z dziećmi to było dla nas wspaniałe przeżycie, nowe wyzwanie i doświadczenie, a myślę że w życiu o to właśnie chodzi. Życie jest wtedy ciekawsze i pełniejsze. Klub Seniora ”Sami Swoi” jest otwarty na pomysły i nowe działania tak było i tak będzie.
Chciałabym jeszcze podziękować wszystkim placówkom oświatowym, które z nami współpracowały, za przyjęcie naszego zaproszenia. Byliście naprawdę cudowni. Szczególne podziękowania dla moich kochanych wolontariuszy, którymi byli seniorzy za wasz trud i czas. Wszystkim serdecznie dziękuję!!!

Marzena Rotter - koordynator Klubu Seniora "Sami Swoi"

Udostępnij ten artykuł