Szczegóły aktualności

Dziewczynki Sprężynki 60 +

Pojawiły się nie wiadomo skąd, bo jak same mówią nikt z nich wcześniej nie pomyślał, że to wszystko pójdzie tak szybko i tak się to potoczy. Chciały tylko ćwiczyć, dbać o zdrowie i spotkać się ze swoim rówieśniczkami. Może jednak zacznę od początku. Otóż podczas zajęć ruchowych prowadzonych w ramach projektu Akademia Aktywnego Seniora 60+, realizowanego przez Stowarzyszenie MOJE MIASTO, uczestniczki wraz z prowadzącą instruktorką Roksaną Orzyszek postanowiły zatańczyć na uroczystym zakończeniu Akademii. I tak zaczęła się ich przygoda z tańcem.

Dziewczyny podczas ćwiczeń nie wiadomo kiedy w żartach nazwały się „Dziewczynki Sprężynki”. Nazwa grupy przyjęła się bardzo szybko, a często teraz słyszę taki skrót po prostu „Sprężynki”.  Jak tu się nie zgodzić,  bo ja uważam, że nazwa grupy  to strzał w dziesiątkę.  Co te kobiety wyprawiają, jak cały czas skaczą, ruszają się i to w szybkim tempie. Widząc je jestem po ogromnym wrażeniem. Trzeba mieć niezłą kondycje, aby dorównać im kroku.

Grupa ulegała z czasem zmianom, jedni przychodzili inni odchodzili, w tej chwili liczy 12 osób. Dziewczyny zaczęły od dwóch układów, umieją już cztery, a po wakacjach będą uczyć się kolejnych dwóch. Układy są energiczne, melodie rytmiczne, wpadające w ucho, a i panie mają do każdego układu odpowiednie stroje. Grupą przewodzi młoda, energiczna osoba, którą z cała pewnością mogę powiedzieć pokochały seniorki. Roksana to bardzo miła, ambitna, biorąca cały czas udział w szkoleniach osoba. To ona sama tworzy układy taneczne, które potem dziewczynki reprezentują na scenie. Daje im niezły wycisk tylko po to, aby układy były dopracowane i aby zespół się ze sobą zgrał. To ona mobilizuje panie do tańca, łączy grupę, jest ich przewodniczką i wzorem do naśladowania. Zawsze stoi w przodzie i kieruje wszystkimi. Roksano wielkie dzięki za twój trud jaki wkładasz, a wiem, że to nie takie proste. Osobiście wiem co piszę bo miałam okazje sama zatańczyć krótki taniec i przewodzić grupą.  Wszyscy patrzyli się na mnie i to ja byłam ta odpowiedzialna, ta która nie mogła zawieść, nie mogła się pomylić. Muszę napisać jeszcze o jednej ważnej sprawie, jaką jest zapamiętanie tych wszystkich układów. Roksano wielki szacun za to, że przychodzi ci to z taką łatwością, za to, że dajesz radość,  poprawiasz kondycje i zarażasz do uprawiania sportu starsze osoby.

Seniorki regularnie uczęszczają na zajęcia nie tylko tańca, ale też aerobiku i pilatesu do Rydułtowskiego Centrum Kultury. W pełni są zaangażowane i ciężko pracują w pocie czoła. Byłam nie raz świadkiem ich prób i widziałam to poświecenie, to jak są odpowiedzialne, jak się starają. To jest dla nich już nie tylko zabawa, ale wyzwanie, któremu chcą podołać. Robią to świetnie i już ich trud przynosi efekty. Tańczyły na wodzisławskim rynku podczas Festiwalu Organizacji Pozarządowych oraz na scenie przy zabytkowej kopalni Ignacy w Niewiadomiu podczas Industriady.

Znam osobiście te panie i mogę powiedzieć, że tworzą drużynę na szóstkę. Wiem jak przeżywają występy, jak się starają, jakie to dla nich ważne. Dzięki ćwiczeniom panie te czują się młodsze, a na pewno zdrowsze. Niejedni mogą im tego pozazdrościć.

Dziewczyny jesteście wspaniałe. Kariera taneczna przed Wami. Pokazujecie, że można się realizować w każdym wieku i spełniać marzenia. Dziękuje Wam za poświecenie i trud, a przede wszystkim za wielką odwagę, bo przecież niektórzy uważają, że w pewnym wieku to nie wypada. Powiem głośno i wyraźnie – wypada, wszystko wypada. Życie można przeżyć narzekając lub świetnie się bawiąc . Wybór należy do nas.  Tańczcie i sprawiajcie innym radość z oglądania Was. We mnie macie oparcie i pomoc zawsze. Jestem z Was  dumna i macie moje serducho .

Serdecznie zapraszam tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć wspaniałych występów grupy tanecznej „Dziewczynki Sprężynki 60 +” na imprezę organizowaną przez Towarzystwo Miłośników Rydułtów 14 lipca 2017r. o godz. 1800 obok Urzędu Miasta w Rydułtowach.

Nie siedź w domu, przyjdź i zobacz!  Naprawdę warto. Te panie pokazują, że jak się ma chęci, to wszystko jest możliwe, a taniec to bardzo dobry sposób na wypełnienie pustki i zapomnienie o problemach dnia codziennego.

Marzena Rotter
Członek Zarządu Stowarzyszenia MOJE MIASTO
Koordynator Klubu Seniora "Sami Swoi"

Zobacz film wideo

Udostępnij ten artykuł

Zobacz galerię