Szczegóły aktualności

30 lat samorządności w biegu

Rydułtowski Bieg Samorządności" był organizowany z okazji 30-lecia uzyskania praw samorządowych miasta Rydułtowy". Organizatorami biegu były Stowarzyszenie MOJE MIASTO oraz grupy nieformalne „Akademia Aktywnego Rydułtowika”, „Little Ultra RUNster” i „Biegamy Pomagamy”. Chcieliśmy uczcić nasze samorządowe święto na sportowo – mówi Marek Wystyrk - kierownik biegu. Dlatego wspólnie z osobami, które na co dzień biegają w grupach biegowych opracowaliśmy projekt dzięki któremu udało nam się zorganizować fajną imprezę biegową. Przewidzieliśmy 3 trasy biegu: 5, 10 i 15 km jak również trasę 5 km nordic walking. Każdy uczestnik otrzymał okazjonalny medal a 44 osoby w różnych kategoriach piękne rydułtowskie statuetki. W klasyfikacji open pierwsze miejsca zajęli: na 5 km Janusz Skrzyszowski (Gorzyczki), na 10 km Jarosław Lewandowski (Zabrze), na 15 km Jakub Malisz (Bogunice), na 5 km nordic walking Dawid Kopiec (Rydułtowy). Wśród aż 5-ciu kategorii były również takie jak: Najszybsza Rydułtowianka” i „Najszybszy Rydułtowianin”. I tak na dystansie 5 km „Najlepszą Rydułtowianką” została Katarzyna Janosz a „Najlepszym Rydułtowianinem” Grzegorz Połomski, na dystansie 10 km „Najlepszą Rydułtowianką” została Edyta Połomska a „Najlepszym Rydułtowianinem” Kamil Smołka, na dystansie 15 km „Najlepszą Rydułtowianką” została Karolina Hołyńska-Urbasik a „Najlepszym Rydułtowianinem” Błażej Wita, na dystansie 5 km nordic walking „Najlepszą Rydułtowianką” została Joanna Miler a „Najlepszym Rydułtowianinem” Michał Grabarczyk. W biegu wystartowało w sumie 100 zawodników i zawodniczek wśród których znalazła się reprezentantka Republiki Czeskiej Pani Jana Kilarova z Ostrawy.

Bieg był połączony z akcją charytatywną „Biegamy Pomagamy dla Mikołajka Kubala”, który walczy z rdzeniowym zanikiem mięśni, czyli SMA. Na festyn zaproszono całe rodziny do udziału w biegu i spędzenia dnia na sportowo, a później do korzystania ze stanowisk sprzedażowych z których cały dochód zostanie przeznaczony dla Mikołajka na najdroższy lek na świecie Zolgensma warty ponad 9 mln zł, który ratuje życie – mówi koordynatorka akcji charytatywnej Joanna Kubala (ciocia małego Mikołaja). Sprowadziła ona na rydułtowski stadion grono wspaniałych wolontariuszy, którzy pomogli jej przygotować szereg atrakcji m.in. zabawy sportowe, malowanie twarzy, balony z helem, watę cukrową, popcorn czy dmuchańca dla dzieci. Wolontariusze Ekipy Mikołajka „Miki vs. SMA” non stop pieką ciasta, organizują fanty, zbierają nakrętki i myślą nad nowymi sposobami, gdzie i jak można zdobyć pieniążki na leczenie. Do zebrania jest kosmiczna kwota pieniędzy, ale wszyscy wiedzą, że jest o co walczyć! Zdrowie malutkiego Mikołaja i walka z jego chorobą jest dla nich bardzo ważna i robią wszystko, aby osiągnąć cel !
Podczas biegu oraz festynu charytatywnego swoje stoiska miały również rydułtowskie organizacje takie jak: Stowarzyszenie Moje Miasto, Klub Seniora „Sami Swoi”, Krąg Harcerski „Czuwaj”, Koło Gospodyń Wiejskich z Radoszów, Fundacja Oko w Oko z Rakiem, grupa nieformalne: „Akademia Aktywnego Rydułtowika” i „Biegamy Pomagamy a także Biblioteka Miejska Miasta Rydułtowy.
Bieg został objęty honorowym patronatem Burmistrza Miasta Rydułtowy Pana Marcina Połomskiego. Organizacja biegu była współfinansowana z środków Programu „Działaj Lokalnie” w ramach projektu Stowarzyszenia Moje Miasto i grupy nieformalnej „Akademia Aktywnego Rydułtowika” pn. „5+10+15=30 km na 30 lat samorządności w biegu”.
Podziękowania dla wspierających organizację biegu:

 1. Urząd Miasta Rydułtowy
 2. Rydułtowski Ośrodek Sportu i Rekreacji
 3. Wolontariusze z grup „Akademia Aktywnego Rydułtowika” i „Little Ultra RUNster”
 4. Rydułtowski Klub Seniora „Sami Swoi” (wydawanie posiłków, obstawienie trasy biegu)
 5. Koło Gospodyń Wiejskich z Radoszów (pyszne kołaczyki)
 6. Rydułtowski Krąg Harcerski „Czuwaj”
 7. Pan Adrian Hytroszek właściciel restauracji „Od dobrej Heksy” (posiłek po biegu)
 8. Radio 90 i Nowiny Wodzisławskie – propagowanie wydarzenia
 9. Straż Pożarna OSP Radoszowy (opieka medyczna i zabezpieczenie trasy)
 10. Policja (zabezpieczenie trasy biegu)
 11. Interfit Club
 12. Firma KLAVA – odzież sportowowa
  Podziękowania za pomoc, wsparcie i sponsoring festynu charytatywnego dla:
 13. „POL-JUR” Jędrzej Jura
 14. „Fiku - Miku dmuchańce” Alina Szozda
 15. „Pracownia wydarzeń” Marta Zbroja
 16. „Harty Pard Dekoracje” Martyna Terka-Cebula
 17. „Kwiaty-ART” Joanna Brzózka
 18. „Fabryka piękna” Katarzyna Twardzik
 19. Agencja Reklamowa „ArtGroup” Sp. z o.o.
 20. Firma „Naprzód” Sp. z o.o.
 21. Wata cukrowa Agnieszka Brachaczek
 22. Popcorn Jacek Myśliwiec
 23. Biblioteka Publiczna Miasta Rydułtowy
 24. kolorowe stroje postaci z bajek Mateusz Cuber
 25. Sklep/Cukiernia Rita Pielczyk
 26. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Orłowiec” w Rydułtowach
  oraz wszystkich wolontariuszy, którzy poświęcają swój cenny czas, aby wesprzeć zbiórkę małego Mikołajka

Autorami zdjęć są Stanisław Świtula i Zbigniew Kąkol

Udostępnij ten artykuł

Zobacz galerię