Szczegóły aktualności

Co ks. Karola Wojtyła miał wspólnego z Tragedią Górnośląską

Stodoły to najmniejsza dzielnica Rybnika położona w północno-zachodniej części miasta nad Zalewem Rybnickim. Przed wojną leżały w Rzeszy, tuż przy granicy z polską częścią Śląska. My odwiedziliśmy dom Państwa Piechów w którym bywał, jako młody ksiądz Karol Wojtyła, czyli nasz Papież - Święty Jan Paweł II. Naszym rozmówcą był Pan Grzegorz Piecha, którego ojciec, rolnik Paweł Piecha, był jednym z ponad 50 tysięcy Ślązaków wywiezionych w 1945 roku przez Sowietów na Wschód. Zbierając nowe materiały do publikacji "Jo był Ukradziony. Tragedia Górnośląska" trafiliśmy do tego niezwykłego miejsca.

Nasz nowy projekt pn „Tragedia Górnośląska – nieznane losy mieszkańców, jako element ochrony dziedzictwa kulturowego naszych ziem” ma na celu promocję i ochronę dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska z perspektywy ziemi rybnickiej, a także propagowanie historii lokalnej. W 2016 roku powstała publikacja naukowa o nazwie „Jo był Ukradziony. Tragedia Górnośląska. Ziemia Rybnicka” poświęcona tematyce Tragedii Górnośląskiej na ziemi rybnickiej. Po jej wydaniu pojawili się nowi świadkowie, nowe fakty i dokumenty więc podjęliśmy się wznowienia publikacji i jej rozszerzenia.
Projekt jest realizowany dzięki środkom pozyskanym z Miasta Rydułtowy, Miasta Rybnik oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Rozpoczęliśmy już serię spotkań z naszymi nowymi bohaterami. Dotychczas spotkaliśmy się z Panami Alfredem Brzezinką, Błażejem Adamczykiem i Grzegorzem Piechą. Planowane wydanie publikacji to wrzesień br.

Udostępnij ten artykuł

Zobacz galerię