Szczegóły aktualności

Dr Mateusz Sobeczko o Tragedii Górnośląskiej 1945 r.

Dr Mateusz Sobeczko wspólnie z dr hab. Kazimierzem Miroszewskim podjęli się niezwykle trudnego zadania, jakim było odkrycie skrywanej i przekazywanej z pokolenia na pokolenie tajemnicy dotyczącej wejścia w 1945 r. Armii Czerwonej na Górny Śląsk. Efektem ich pracy jest "cykl”  książek "Jo był ukradziony”. Tragedia Górnośląska. Ziemia Rybnicka". Zapraszamy na rozmowę Olivera Pochwat dzienikarza portalu wsensie.pl z dr Mateuszem Sobeczko o Tragedii Górnośląskiej 1945 r.

Dawno zabliźnione rany zostały rozdrapane, a pamięć o tamtych tragicznych dniach odżyła na nowo. Młodzi mogli zrozumieć, czemu ich dziadkowie często milczeli pytani o czasy wojny. Tragedia Górnośląska to jedno z najstraszniejszych wydarzeń, które spotkało ten rejon w XX w. Z przyczyn geopolitycznych i zależności względem ZSRR temat ten był przemilczany aż do 1989 r. Dopiero po pierwszych wolnych wyborach można było mówić głośno o tym, co stało się w styczniu 1945 r.

Oliver Pochwat - Dziennikarz. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zainteresowania: polityka, konflikty światowe, historia, relacje polsko-ukraińskie, rekonstrukcja historyczna.

Zobacz film wideo

Udostępnij ten artykuł