Szczegóły aktualności

Jo był Ukradziony - Tragedia Górnośląska

Jo był ukradziony - tak podsumował swoje losy 89-letni już dzisiaj Ignacy Serwotka z Wodzisławia, który jako młody 17-letni chłopak został zabrany prosto z drogi i wywieziony w głąb ZSRR. I to słowa pana Ignacego stanowią tytuł książki, która ukazała się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Moje Miasto, a sfinansowana z środków Urzędu Miasta: Rydułtowy, Pszów i Rybnik. Uroczysta promocja książki odbyła się 18 listopada w Bibliotece Publicznej Miasta Rydułtowy im. H. M. Góreckiego. List gratulacyjny dla autorów i pomysłodawców skierował Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc: CZYTAJ LIST

Autorami wydawnictwa są dr hab. Kazimierz Miroszewski - adiunkt w Zakładzie Historii Najnowszej po 1945 roku Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Mateusz Sobeczko - pracownik Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie Oddziału w Katowicach.
Chciałbym zaznaczyć, że to nie jest książka pisana na zamówienie, ale forma oddania hołdu niewinnym ludziom, którzy na skutek skomplikowanej historii naszych ziem przeszli gehennę. I chyba nasz zamiar się powiódł, bo zobaczyłem łzy w oczach tych ludzi, do których udało nam się dotrzeć, a którzy zgodzili się wziąć udział w naszym projekcie. W sumie takich osób było 12, jedna w ostatniej chwili zrezygnowała  - mówi Marek Wystyrk, prezes stowarzyszenia Moje Miasto. Warto wspomnieć, że nasza organizacja jako jedna z nielicznych realizowała projekt dotyczący Tragedii Górnośląskiej i doprowadziła go do końca, co nie wszystkim się udało.

Książka "Jo był ukradziony" składa się z trzech części. W pierwszej znalazł się opis zdarzeń, jakie miały miejsce na ziemiach naszego regionu w pierwszych miesiącach 1945 roku, po wejściu Armii Czerwonej. Poruszona została również kwestia obozów pracy przymusowej oraz rehabilitacji ludności cywilnej.

Druga część to wspomnienia i wywiady z osobami, które przeżyły wywózki do ZSRR czy obozy. W trzeciej części można znaleźć, publikowaną zresztą po raz pierwszy, listę osób z naszego regionu aresztowanych przez Armię Czerwoną. Autorami plakatu oraz okładki są Adam Woźniak oraz Waldemar Wollny.

Wszystkich zainteresowanych tą publikacją zapraszamy do kontaktu z Panem Markiem WYSTYRK tel. 501 275 095

Poniżej fotogaleria z promocji książki:
foto: Zbigniew Szurek / Katarzyna Czyż (Gazeta Informator)

Udostępnij ten artykuł

Zobacz galerię