Szczegóły aktualności

MALACHITOWY ROG czyli Rydułtowski Obszar Grillowania przy Malachitowej Wyspie

UWAGA - czy chcielibyście aby w Rydułtowach powstało miejsce w którym móglibyście organizować plenerowe imprezy przy grillu ? Jeżeli tak to zapraszamy do zapoznania się z naszym projektem złożonym do Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok. Nasz projekt nosi nazwę MALACHITOWY ROG czyli Rydułtowski Obszar Grillowania przy Malachitowej Wyspie. Zapoznaj się z szczegółami naszego projektu i zagłosuj !!! Głosujemy od 01.09.2020 do 04.10.2020 r.

Planuje się, że w ramach projektu powstanie w Rydułtowach tzw. "Rydułtowski Obszar Grillowania", który wyposażony będzie w wiatę grillową wraz z miejscami do siedzenia. Na lokalizację tego „grillowego zakątka” proponuje się miejsce oddalone od ścisłej zabudowy mieszkalnej przy tzw. „Malachitowej Wyspie” zlokalizowanej wzdłuż ulicy Obywatelskiej. Teren ten znajduje się w niedalekiej odległości od osiedli mieszkaniowych Orłowiec, Łokietka, Tetmajera, Ofiar Terroru oraz siedzib: Klubu Seniora „Sami Swoi”, Stowarzyszenia Osób i Rodzin niepełnosprawnych oraz Harcerskiej Izby Tradycji. W ramach działania zleci się zaprojektowanie i wykonanie wiaty grillowej o powierzchni do 35 m2 wraz z miejscami do siedzenia (stoły+ ławki), zakupi materiały i wykona niezbędne prace budowlane i ziemne celem adaptacji i przygotowania wskazanego miejsca do realizacji imprez integracyjnych przy grillu. Terminem realizacji projektu będzie rok 2021. Argumentacja realizacji zadania i jego oddziaływania na społeczność lokalną: Wspólne jedzenie i biesiadowanie na świeżym powietrzu jest doskonałą formą integracji i rekreacji, to doskonała okazja by lepiej poznać swoich sąsiadów. Warto, aby w naszym mieście powstało miejsce, w którym mieszkańcy mogliby się spotykać na wspólnym grillowaniu. Możliwość taką szczególnie docenią mieszkańcy osiedli, którzy na co dzień nie posiadają własnych ogródków, ani miejsc gdzie wspólnie ze znajomymi mogli by pobiesiadować. Miejsce przy grillu byłoby doskonałą okazją do wspólnych spotkań. Przy grillu czas miło płynie, a ludzie dobrze się bawią, zatem wspólne grillowanie to mieszkańców integrowanie. Istotnym argumentem jest również fakt, że lokalizacja „Rydułtowskiego Obszaru Grillowania” spowoduje integrację środowisk rydułtowskich organizacji pozarządowych, które działają na rzecz mieszkańców naszego miasta. Organizowanie m.in. imprez integracyjnych leży w obszarze działania każdej organizacji społecznej. Dlatego każda organizacja pozarządowa organizując dla swoich członków, mieszkańców naszego miasta, imprezę integracyjną z chęcią skorzysta z „ROG-u”. Ponadto projekt utworzenia takiego miejsca wraz z niezbędną infrastrukturą może być w przyszłości przychodowym. Wzorem niektórych gmin np. Ośrodka Kultury Zameczek w Czernicy, w którym jest tego typu miejsce, organizacja imprezy wiąże się z kosztem wynajmu w wysokości 100,00 zł (cena w 2020 r.). W tym koszcie, organizator uzyskuje dostęp do miejsca oraz drzewo opałowe w określonej ilości. Mając na uwadze, iż wiele organizacji ale również grup nieformalnych, rodzin i szkół które będą miały ochotę zorganizować imprezę plenerową poszukuje tego typu miejsca wydaje się, że „Rydułtowski Obszar Grillowania” będzie odpowiedzią na to społeczne zapotrzebowanie. Istotnym argumentem za realizacją tego projektu jest fakt, że „ROG” będzie uzupełnieniem realizowanej przez Stowarzyszenie MOJE MIASTO inicjatywy lokalnej w ramach której utworzony zostanie grill wraz z zadaszeniem. Inicjatywa ta zostanie zrealizowana z środków pozyskanych przez Stowarzyszenie w ramach Rządowego Programu ASOS 2014-2020. Tak więc projekt „Rydułtowskiego Obszaru Grillowania” jest działaniem, które jest przemyślane i zorganizowane a także, co ważne wcześniej skonsultowane z organizacjami pozarządowymi działającymi w Rydułtowach, mieszkańcami jak również z władzami naszego miasta. Ułatwieniem w realizacji zadania będzie fakt, że wiata grillowa, o powierzchni zabudowy do 35m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Kosztorys projektu szacowano na podstawie aktualnych ofert: „Gont-Bud” Malinowski Siedlce, Drewnolandia (wiata grillowa 35 m2) ; na podstawie oferty GMM Group spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. (stoły i ławki drewniane, składane. Koszty opracowania projektu i mapki zostały określone na podstawie wstępnej oferty architekta. Wydatki związane z przygotowaniem miejsca (prace ziemne, utwardzenie terenu) określono na podstawie wstępnej oferty lokalnej firmy budowlanej.

Udostępnij ten artykuł