Szczegóły aktualności

Śpiewem połączymy pokolenia i promujemy nasze miasto

"Śpiewem połączymy pokolenia i promujemy nasze miasto" pod takim tytułem wspólnie z Towarzystwem Śpiewu "Cecylia" i Chórem "LIRA” realizujemy projekt współfinansowany z budżetu Miasta Rydułtowy. Pomimo nadal trudnego roku 2021, w którym pandemia pokrzyżowała plany wielu organizacjom, dzielni chórzyści starali się pilnie ćwiczyć pod batutą dyrygentów. W Rydułtowach już od wielu lat działają chóry mieszane, które posiadają bardzo znaczący dorobek kulturalny. Swoimi występami ww. chóry uświetniają uroczystości miejskie i kościelne np. obchody odzyskania niepodległości, koncerty wielkanocne i bożonarodzeniowe kolędowania w rydułtowskich parafiach. Chórzyści obydwu chórów bardzo często reprezentują nasze miasto poza jego granicami uświetniając, jako oprawa muzyczna, uroczystości w innych miastach naszego Subregionu. 

Jak twierdzą chórzyści ich udział w życiu kulturalnym naszego miasta jest bardzo ważny gdyż kontynuują wieloletnie tradycje wspólnego śpiewania. Mogą i chcą również poprzez śpiew „zaszczepiać” patriotycznego ducha w młodszych pokoleniach. Wspólne śpiewanie ma również istotne znaczenie dla nich samych gdyż pomaga na smutek, na zmęczenie, na nieśmiałość. Śpiewać w chórze oznacza też bycie z innymi razem - w ciągu długich godzin prób, koncertów i podróży przez co rodzi się bliskość i empatia do drugiego człowieka. 
Chcemy również zachęcić mieszkańców miasta Rydułtowy do aktywnego uczestniczenia w wydarzeniach artystycznych z udziałem rydułtowskich chórów, odpowiedniego ich odbioru i do brania czynnego udziału w tego rodzaju twórczości. Promocja kultury poprzez muzykę chóralną nie jest zadaniem, które daje błyskawiczne, spektakularne efekty, dlatego wymaga stopniowego i systematycznego działania na rzecz jej rozwoju i pozyskiwania odbiorców. Dzięki realizacji projektu będziemy popularyzować muzykę wśród potencjalnych słuchaczy i odkrywanie ich zamiłowań.
Dyrygentami chórów są: Chór LIRA - Pani Urszula Matuszek ; Chór CECYLIA - Pan Wacław Mickiewicz
Pomimo, jak wspomnieliśmy trudnego roku chcemy kontynuować tą piękną tradycję pieśni chóralnej w przyszłym roku i już dziś zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w zajęciach.
Chór LIRA swoje próby prowadzi w pomieszczeniu przy Parafii MBUCh na ORŁOWCU
Chór CECYLIA swoje próby prowadzi w pomieszczeniu udostęnionym przez Parafię św. Jerzego.


 

Udostępnij ten artykuł

Zobacz galerię