Szczegóły aktualności

Wielkanocna wystawa PIKOTEK

Stowarzyszenie MOJE MIASTO oraz Grupa PIKOTKI zorganizowało wystawę wielkanocną, która odbyła się w Niedzielę Palmową 14 kwietnia br. w godzinach od 830 do 1400 w Oratorium św. Józefa przy Parafii św. Jerzego w Rydułtowach.

Podczas wystawy prezentowane zostały rękodzieła o tematyce wielkanocnej wykonane przez Panie z Grupy PIKOTKI. Wystawa jest jednym z elementów projektu pod nazwą "PIKOTKI – promocja i upowszechnianie kultury śląskiej" współfinansowanym z środków budżetu Miasta Rydułtowy.

Główny celem projektu jest promocja i ochrona dziedzictwa kulturowego poprzez pielęgnowanie tradycji związanych z haftowaniem, dzierganiem, szydeł­kowaniem a także kuchnią śląską w mieście Rydułtowy.
W dzisiejszym świecie i panujących nim realiach, co raz bardziej zaczynają zanikać tradycje wpisane od wieków w naszą kulturę śląską. Jednym z elementów tej kultury są prace ręczne (haftowanie, szydełkowanie i dzierganie) a także zdobnictwo artystyczne wykonywane głównie przez kobiety. Problemem jest także zanikanie przygotowywania tradycyjnych śląskich potraw, które zostają niestety „wyparte” poprzez co raz częstsze zakupy gotowych potraw m.in. w marketach czego powodem jest ogólnie panujący brak czasu i zmiana statusu społeczno-zawodowego śląskich kobiet. Dzięki warsztatom z rękodzielnictwa zwiększymy możliwości rozwoju edukacyjnego gdyż beneficjentki zajęć będą miały okazję nauczyć się szydełkować, haftować a także poznawać nowe wzory. W ramach tych spotkań uczestniczki zapoznają się również z przepisami tradycyjnych potraw śląskich a ich zadaniem będzie opracowanie i przygotowanie ciast, które zostaną zaprezentowane na wystawach.


Jeżeli chcesz dołączyć do Grupy PIKOTKI to skontaktuj się z Panią Danielą Krajczok tel. 515 756 409

Udostępnij ten artykuł

Zobacz galerię