Szczegóły aktualności

Efektywne metody ograniczenia zużycia ciepła do ogrzania domu i zmniejszenia szkodliwej niskiej emisji

Dlaczego niska emisja jest szkodliwa dla zdrowia, jakie są alternatywne rozwiązania ogrzania swojego domu, czy termomodernizacja jest konieczna oraz jakie są możliwości uzyskania dotacji wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji to główne tematy jakie zostały przedstawione 14 marca na konferencji zorganizowanej przez nasze stowarzyszenie.

Podczas konferencji dr n. med. Katarzyna Musioł – Ordynator Oddziału Pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku przedstawiła główne choroby spowodowanych wpływem niskej emisji na organizm mieszkańców naszego regionu. Pani dr Musioł przedstawiła zebranym mieszkańcom wyniki badań z których wynika, iż istnieje zależność pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a m.in. wzrostem zachorowań na raka mózgu u dzieci. Statystyki a także wiele praktycznych przykładów zapewne zrobiło duże wrażenie na uczestnikach spotkania. Niska emisja a jej efekt w postaci smogu nie jest obojętna dla naszego organizmu i z tego powinniśmy sobie zdać sprawę, że smog to nie efekt kampanii środowisk ekologicznych ale niekorzystne zjawisko wywołane działalnością człowieka.
W dalszej części konferencji - naukowcy Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej - panowie dr inż. Adam Klimanek i dr inż. Marek Rojczyk wskazali na możliwości i alternatywy wyboru źródła ciepła w naszych domostwach a także techniczne aspekty związane z termomodernizacją. Opierając się na ekologii, ekonomii i zdrowym rozsądku powinniśmy dokonywać wyborów najlepszych z możliwych i odpowiednich dla naszych kieszeni. Konkluzją było stwierdzenie, aby nie ulegać wpływom marketingu producentów wszelkiego rodzaju kotłów, pomp ciepła etc. ale dokonywać wybory opierając się na najlepszym z możliwych wariantów dla naszego domostwa mając na uwadze strukturę budynku, technologię wykonania i przede wszystkim najmniejszą z możliwych szkodliwość dla jakości powietrza.
Na zkończenie spotkania swoją prelekcję poprowadził mgr inż. Rafał Striczek - specjalista w zakresie pozyskiwania środków pomocowych, nt. sposobów i możliwości finansowania wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji swojego domu. Pan Striczek wskazywał na możliwości pozyskania środków na termomodernizację z pożyczki Banku Gospodarstwa Krajowego jak również z Programu SMOG STOP realizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach. W najbliższym czasie osoby fizyczne będą mogły aplikować o dotację właśnie z tego programu. Osoby zainteresowane Odnawialnymi Źródłami Energii będą mogły przystąpić do projektu przygotowywanego przez Miasto Rydułtowy, który ma również ruszyć niebawem.
Podsumowaniem spotkania była bardzo ożywiona dyskusja nt. m.in. rozwoju ciepłownictwa w Rydułtowach, możliwości finansowania wymiany kotłów z budżetu Miasta a także możliwości rozwoju alternatywnych źródeł ciepła.
  
Spotkanie to było pierwszym, które jest realizowane przez Stowarzyszenie MOJE MIASTO w ramach projektu "Moja Gmina bez SMOGA" współfinansowanego z środków budżetu Miasta Rydułtowy.

Udostępnij ten artykuł

Zobacz galerię