Szczegóły aktualności

Aktywny Senior w Kulturze

„Aktywny senior w kulturze” pod właśnie takim tytułem do końca roku będzie trwał projekt z zakresu kultury i sztuki współfinansowany z budżetu Urzędu Miasta Rydułtowy. Realizatorem projektu będzie działający przy Stowarzyszeniu MOJE MIASTO Klub Seniora „Sami Swoi”, który znajduje się na ul. Obywatelskiej 50/2 w Rydułtowach. Projekt ten miał na celu zwiększenie aktywności społecznej osób 60+ poprzez zajęcia integracyjne i edukacje międzypokoleniową z dziećmi  z placówek oświatowych na terenie Rydułtów.

W ramach spotkań świetlicowych, animowanych przez koordynatora wyznaczonego przez Stowarzyszenie MOJE MIASTO, seniorzy – klubowicze będą inspiratorami wielu działań i podejmowanych inicjatyw kulturalnych. Podejmowane działania pozwolą na rozwijanie i propagowanie różnych form twórczej działalności beneficjentów projektu jak również będą miały na celu zachęcić innych seniorów w Rydułtowach do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym a także przełamaniu niechęci do instytucji kulturalnych. W ramach projektu przewidujemy m.in.:

  1. Warsztaty teatralne – mające charakter spotkań grupy seniorów, których celem będzie kształtowanie umiejętności gry teatralnej oraz przełamanie nieśmiałości w kontakcie z widzem. Warsztaty teatralne będą podstawą do nabywania nowych umiejętności i edukacji artystycznej seniorów. Efektem warsztatów będzie wystawienie spektaklu teatralnego skierowanego do dzieci z rydułtowskich placówek przedszkolnych.
  2. Warsztaty artystyczne – w ramach, których uczestnicy będą poznawali różne techniki artystycznego zdobienia
    i tworzenia przedmiotów powszechnego użytku, a także amatorskich dzieł sztuki przy użyciu różnych materiałów. Podczas działań artystycznych zastosowane zostaną techniki decoupage w zdobieniu różnych materiałów, praca z filcem, techniki papierowe. Warsztaty zostaną zakończone wernisażem prac wykonanych przez uczestników projektu, jako efektu sztuki rękodzieła seniorów 60+.
  3. Warsztaty kulinarne – w ramach tego działania uczestnicy będą mieli okazję poznać i nauczyć się sztuki kulinarnej w tym tradycyjnych potraw kuchni śląskiej. Na warsztatach omówione zostaną różne przepisy kulinarne - tradycyjne śląskie jak również te przyniesione przez uczestników zajęć. Następnie uczestnicy wspólnie przygotują wybrane dania. Uczestnikom przedstawiona zostanie również wiedza z zakresu przygotowywania m.in. sałatek, zimnych zakąsek czy dekoracji potraw ciast i przygotowywania deserów.

Warsztaty realizowane są w ramach zadania pn. "Aktywny Senior w Kulturze" współfinansowanego z środków budżetu Miasta Rydułtowy.

Udostępnij ten artykuł

Zobacz galerię